top of page
17185e2_edited.jpg

Servet Topaloğlu 1959 İstanbul doğumludur. İlk-orta-lise öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, Almanya’da Darmstadt Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi Makine Bölümünden lisans ve lisanüstü derecesiyle mezun olmuştur.

 

1985 yılında Türk Mercedes’te (Otomarsan) proje mühendisi olarak iş hayatına atılan Topaloğlu, daha sonraki yıllarda Türk Siemens’te genel müdür yardımcılığı, Metro-Real’de ve Tansaş’ta icra kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu başkan yardımcılığı yapmıştır. Bir süre Tüv-Türk’ün kurucu genel müdürlüğü görevini üstlenen Servet Topaloğlu, daha sonra sırasıyla CarrefourSA’da icra kurulu üyeliği, Yaşar Holding’de bağımsız yönetim kurulu üyeliği, Doğan Gazetecilik’te icra kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği, Arena’da yönetim kurulu başkanlığı ve BİM-File’de icra kurulu üyeliği yapmıştır.  

 

2010-2024 yılları arasında farklı dönemlerde ve sürelerde olmak üzere Yargıcı, Hepsiburada.com, ControlExpert ve La Lorrain BG-Türkiye'de istişare kurulu üyelikleri de yapan Topaloğlu, Veyseloğlu Group-Bakü şirketinin kurumsal yapılanmasına mentor rolü üstlenerek katkı sağlamış, Almanya merkezli sermaye yatırım şirketi Nordholding'i Türkiye'de temsil etmiştir.

 

Bir dönem Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Danışma Kurulu Başkanlığı ve TÜSİAD Büyüme ve Rekabet Çalışma Kurulu Başkanlığı da yapan Servet Topaloğlu’nun Perakendede Diriliği Kaybetmeden İrileşmek (2008), Perakendede Liderlik (2016), Ülke Yönetimi (2022) ve Şirket Yönetimi (2024) adlı dört kitabı bulunmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesinde Yüksek Lisans dalında  ''Perakende Yönetimi'' eğitimi vermiştir.

Servet Topaloglu

 Perakendede İnovasyon

 Bir fıkrayı ilk defa anlattığınızda herkes güler. İkinci kez anlattığınızda gruptaki ilk heyecanın düştüğünü görürsünüz. Üçüncü kez anlattığınızda ise

artık sıkıcı olmaya başlamışsınızdır. Perakende sektöründe innovasyonda işte böyle bir şeydir. İhtiyaçlara çözüm üretemezsiniz ve üretkenliğinizin sürekliliğini sağlayamazsanız bir süre sonra müşterileriniz sizden sıkılırlar...Orjinal başlangıç konseptiniz atraktif, konseptin temelini atan ve kurgulayan yönetim kadrolarınız mükemmel olsa dahi... 

ST

 

Bize sık sık "perakende şirketleri, çevikliklerini kaybetmeden nasıl sağlıklı biçimde büyüyebilirler ve kârlılıklarını artırabilirler" diye sorulur ve bugüne kadar icra ettiğimiz projelerde özellikle nerelere odaklandığımız merak edilir.

Yanıt oldukça basittir:

perakendede liderlik1.png
bottom of page