top of page
  • Yazarın fotoğrafıServet Topaloglu

ÜST YÖNETİME ATAMA YAPACAKLARA/ATANACAKLARA BİR NOT

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2022


Şirketlerinin performansından memnun olmayan hissedar veya onların temsilcileri kadrolarına dışarıdan iyi profesyoneller kazandırıp, şirketlerinin performanslarını düzeltmek isterler. Gelecek, bugünün türevi olduğundan genellikle bugüne kadar yapılanlar ile gelecekte planlananlar masaya yatırılır. Uzun görüşmelerden sonra her iki taraf birbirini iyi etkilediyse el sıkışılır ve yeni yönetici görevine başlar.

Şirket iyi markalara, dışarıdan gelen yönetici iyi bir kariyere sahipse, bu birlikteliğin başarılı olmaması için bir neden yokmuş zannedilir. Ancak bu son derece iyimser bir beklentidir:

a) Uygulanması istenen iş stratejisini hazırlayan ekip ile uygulayacak ekibin farklılığı,

b) İş stratejisini hazırlayan veya uygulayacak ekibin, hissedarların veya onların temsilcilerinin şirket kültürünü ve iş yapış şeklini dikkate almadan işe başlamaları,

c) İş stratejisinden netice alınma süresinin ve bütçesinin muallak olması veya sürüncemede bırakılması,

d) Ekip kurma konusunda çıkabilecek pürüzler,

iyi niyetle başlanan bu birlikteliği ve özenle hazırlanmış strateji ve konseptlerin icraata geçirilmesini veya icraata geçilse dahi sürdürülebilirliğini engeller.

Bu bakımdan iş stratejisini hazırlayacak kişilerle, işe başlayacak profesyonel, hissedar veya hissedar temsilcilerinin, “düğmeye basmadan önce” geniş kapsamlı, samimi görüşmeler yapması ve kritik olabilecek konuları bütün açıklığıyla masaya koymaları ve işe başlamadan netleştirmeleri çok önemlidir.

İcraata başlamadan önce bu ''geri plana'' harcanacak zaman bir kayıp olarak değil, bir yatırım olarak görülmelidir. ''Deneme sürecinde bakar, birlikte devam edip etmeme kararını veririz'' yaklaşımı sağlıklı olmayıp, en son çaredir.


190 görüntüleme0 yorum
Servet Topaloglu

 Perakendede İnovasyon

 Bir fıkrayı ilk defa anlattığınızda herkes güler. İkinci kez anlattığınızda gruptaki ilk heyecanın düştüğünü görürsünüz. Üçüncü kez anlattığınızda ise

artık sıkıcı olmaya başlamışsınızdır. Perakende sektöründe innovasyonda işte böyle bir şeydir. İhtiyaçlara çözüm üretemezsiniz ve üretkenliğinizin sürekliliğini sağlayamazsanız bir süre sonra müşterileriniz sizden sıkılırlar...Orjinal başlangıç konseptiniz atraktif, konseptin temelini atan ve kurgulayan yönetim kadrolarınız mükemmel olsa dahi... 

Servet Topaloglu

 

Bize sık sık "perakende şirketleri, çevikliklerini kaybetmeden nasıl sağlıklı biçimde büyüyebilirler ve kârlılıklarını artırabilirler" diye sorulur ve bugüne kadar icra ettiğimiz projelerde özellikle nerelere odaklandığımız merak edilir.

Yanıt oldukça basittir:

Servet Topaloglu
bottom of page